Druhy šperků

Za šperk se dá považovat téměř jakákoliv ozdoba lidského těla na něm připevněná. Dlouhý čas vývoje šperků ustanovil několik základních druhů, které jsou používány nejčastěji a dnes se již považují za neoddělitelnou část dámské i pánské vizáže.

Prsteny

Kruhové šperky, které navlékáme na prsty se staly nejen velmi oblíbeným doplňkem, ale představují i symboly událostí, stavů, náboženských vyznání, zasnoubení a mnohé další. Vždyť například podle řecké mytologie prsteny připomínají hrdinské činy Prométhea, který nám přinesl oheň a proto trpěl přikovaný ke skále. Po jeho osvobození musel neustále nosit článek řetězu se vsazeným kamenem ze skály.

Náušnice

Nejrůznější náušnice dnes dokreslují obličej téměř každé ženy i dívky. Také náušnice nosí mnohé významy už od dob kolem 3000 let před naším letopočtem. Náušnice byly vždy více populární mezi dívkami, k mužům se dostaly především díky komunitám gayů a rockerů. Upevnění náušnic k uchu se provádí několika způsoby, obvykle je propíchnutým uchem prostrčen tenký kovový úchyt. Existují však i náušnice, které nepotřebují k použití nastřelení ucha a drží na základě klipsového systému nebo například pomocí dvou magnetů.

Prsteny a náušnice jsou bezpochyby nejpopulárnější a nejrozšířenější šperky, ale jsou pouze malým zlomkem z bezpočtu druhů ozdůbek našich těl a oděvů. Například náhrdelníky a přívěsky tvoří oblíbenou skupinu šperků, které skvěle přitáhnou pozornost na přednosti a zároveň vhodně zakryjí případné nedostatky. Také náramky se těší vysoké přízni jak žen tak i mužů. Po vzoru náušnic pak stále vzrůstá počet lidí, kteří si nechají propichovat nejen různé části obličeje a vzniklými otvory upevňují šperky všech druhů.